BLOG

How MPs voted on the second reading of the Constitution Amendment Bill

Published 11 months ago -


ROLL CALL AND TALLY SHEET

 

DECIDING ON THE MOTION FOR THE SECOND READING OF THE

CONSTITUTION (AMENDMENT) (NO. 2) BILL, 2017

 
NAME OTHER NAMES CONSTITUENCY DISTRICT POLITICAL PARTY / INDEPENDENT  

VOTE

 
AYES NOES ABSTAIN  
1.            ABABIKU JESCA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE ADJUMANI NRM YES      
2.            ABACANON CHARLES ANGIRO GUTOMOI ERUTE COUNTY NORTH LIRA FDC   NO    
3.            ABALA DAVID NGORA COUNTY NGORA NRM YES      
4.            ABIGABA CUTHBERT MIREMBE KIBALE COUNTY KAMWENGE NRM YES      
5.            ABIRIGA IBRAHIM Y.A. ARUA MUNICIPALITY ARUA NRM YES      
6.            ACHEN CHRISTINE AYO DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE ALEBTONG NRM YES      
7.            ACHIA REMIGIO PIAN COUNTY NAKAPIRIPIRIT NRM YES      
8.            ACHIA TERENCE NACO BOKORA COUNTY NAPAK NRM YES      
9.            ACHIENG SARAH OPENDI DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE TORORO INDEPENDENT YES      
10.          ACHIRO LUCY OTIM ARUU NORTH COUNTY PADER INDEPENDENT   NO    
11.          ACIDRI JAMES MARACHA EAST COUNTY MARACHA NRM   NO    
12.          ACON JULIUS BUA OTUKE COUNTY OTUKE NRM YES      
13.          ADOA HELLEN DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE SERERE NRM YES      
14.          ADEKE ANNA EBAJU FEMALE YOUTH REPRESENTATIVE   INDEPENDENT   NO    
15.          ADOME BILDAD MOSES JIE COUNTY KOTIDO NRM   NO    
16.          ADONG LILLY DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE NWOYA INDEPENDENT   NO    
17.          AGABA ABBAS MUGISHA KITAGWENDA COUNTY KAMWENGE NRM YES      
18.          AJILO MARIA GORETTI ELOGU DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KABERAMAIDO NRM YES      
19.          AKAMBA PAUL BUSIKI COUNTY NAMUTUMBA INDEPENDENT YES      
20.          AKAMPULIRA PROSSY MBABAZI DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE RUBANDA NRM YES      
21.          AKELLO JUDITH FRANCA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE AGAGO FDC   NO    
22.          AKELLO LUCY DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE AMURU FDC   NO    
23.          AKELLO ROSE LILLY DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KAABONG NRM YES      
24.          AKELLO SILVIA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE OTUKE NRM   NO    
25.          AKENA JAMES MICHAEL JIMMY LIRA MUNICIPALITY LIRA UPC   NO    
26.          AKOL ANTHONY KILAK NORTH COUNTY AMURU FDC        
27.          AKORA MAXWELL EBONG PATRICK MARUZI COUNTY APAC UPC   NO    
28.          AKUGIZIBWE LAWRENCE MWENGE COUNTY NORTH KYENJOJO NRM YES      
29.          AKURUT VIOLET ADOME DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KATAKWI NRM YES      
30.          ALEPER AACHILLA MARGARET DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KOTIDO NRM YES      
31.          ALERO TOM AZA WEST MOYO COUNTY MOYO NRM YES      
32.          ALI MOSES ADJUMANI WEST COUNTY ADJUMANI NRM YES      
33.          ALIONI YORKE ODRIA ARINGA SOUTH COUNTY YUMBE INDEPENDENT YES      
34.          ALUM SANTA SANDRA OGWANG DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE OYAM UPC   NO    
35.          ALYEK JUDITH DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KOLE NRM YES      
36.          AMEEDE AGNES DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE PALLISA NRM YES      
37.          AMERO SUSAN DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE AMURIA NRM   NO    
38.          AMODING MONICAH DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KUMI NRM   NO    
39.          AMONG ANNITA ANNET DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE BUKEDEA INDEPENDENT YES      
40.          AMONGI  BETTY ONGOM OYAM COUNTY SOUTH OYAM UPC YES      
41.          AMONGIN JACQUILINE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE NGORA NRM YES      
42.          AMORU PAUL DOKOLO NORTH COUNTY DOKOLO NRM YES      
43.          AMULE DOREEN DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE AMOLATAR NRM YES      
44.          ANGELLA FRED MOROTO MUNICIPALITY MOROTO NRM YES      
45.          ANGUNDRU MOSES TEREGO WEST COUNTY ARUA NRM YES      
46.          ANGURA FREDRICK TORORO SOUTH COUNTY TORORO NRM YES      
47.          ANITE EVELYN KOBOKO MUNICIPALITY KOBOKO NRM YES      
48.          ANYAKUN ESTHER DAVINIA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE NAKAPIRIPIRIT NRM YES      
49.          ANYWARACH JOSHUA CARTER PADYERE COUNTY NEBBI INDEPENDENT   NO    
50.          AOGON SILAS KUMI MUNICIPALITY KUMI INDEPENDENT   NO    
51.          AOL BETTY OCAN DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE GULU FDC   NO    
52.          AOL JACQUELINE RAMA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE NEBBI NRM YES      
53.          ARIDRU GABRIEL AJEDRA GADISON VURRA COUNTY ARUA NRM YES      
54.          ARIKO HERBERT EDMUND OKWORO SOROTI MUNICIPALITY SOROTI FDC   NO    
55.          ARINAITWE RWAKAJARA WORKERS REPRESENTATIVES   NRM YES      
56.          ARINDA GORDON KAKUUNA BUSHENYI -ISHAKA MUNICIPALITY BUSHENYI NRM YES      
57.          ASABA NSABIMANA PAUL KYAKA NORTH COUNTY KYEGEGWA NRM YES      
58.          ASAMO  HELLEN GRACE PERSONS WITH DISABILITIES   NRM YES      
59.          ASIIMWE EVERLYNE BUREGYEYA (CAPT.) UPDF REPRESENTATIVE     YES      
60.          ASIKU ELLY ELIAS KOBOKO NORTH COUNTY KOBOKO NRM YES      
61.          ATIKU BENARD AYIVU COUNTY ARUA INDEPENDENT   NO    
62.          ATIM BEATRICE ANYWAR KITGUM MUNICIPALITY KITGUM INDEPENDENT YES      
63.          ATIM JOY ONGOM DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE LIRA UPC   NO    
64.          ATIM OGWAL CECILIA BARBARA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE DOKOLO FDC   NO    
65.          ATUHAIRE JACKLET DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE SHEEMA INDEPENDENT YES      
66.          ATYANG STELLA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE MOROTO NRM YES      
67.          ASINDE BRENDA SUUBI DISTRICT WOMAN REPRENTATIVE IGANGA NRM YES      
68.          AVUR JANE PACUTO DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE PAKWACH NRM YES      
69.          AWOR BETTY ENGOLA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE APAC NRM YES      
70.          AYAKA ROSE ATIMA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE MARACHA NRM YES      
71.          AYEBAZIBWE JASTINE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE ISINGIRO NRM YES      
72.          AYEPA MICHAEL LABWOR COUNTY ABIM NRM YES      
73.          AYOO TONNY KWANIA COUNTY APAC NRM YES      
74.          AZAIRWE DOROTHY NSHAIJA KABARAITSYA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KAMWENGE NRM YES      
75.          BABA JAMES BOLIBA KOBOKO COUNTY KOBOKO NRM YES      
76.          BABIRYE JUDITH DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE BUIKWE NRM YES      
77.          BABIRYE KITYO SARAH YOUTH REPRESENTATIVE CENTRAL   NRM YES      
78.          BABIRYE MARY KABANDA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE MASAKA DP   NO    
79.          BABIRYE VERONICA KADOGO DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE BUYENDE INDEPENDENT YES      
80.          BAFAKI GORDON KAZO COUNTY KIRUHURA NRM YES      
81.          BAGIIRE AGGREY HENRY BUNYA COUNTY WEST MAYUGE NRM YES      
82.          BAGOOLE JOHN NGOBI LUUKA NORTH COUNTY LUUKA INDEPENDENT YES      
83.          BAGUMA SPELLANZA MUHENDA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KYENJOJO NRM YES      
84.          BAHATI DAVID NDORWA COUNTY WEST KABALE NRM YES      
85.          BAKIREKE NAMBOOZE BETTY MUKONO MUNICIPALITY MUKONO DP   NO    
86.          BAKKABULINDI CHARLES WORKERS REPRESENTATIVES   NRM YES      
87.          BALYEKU MOSES GRACE JINJA MUNICIPALITY WEST JINJA NRM YES      
88.          BANGIRANA ANIFA KAWOOYA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE SSEMBABULE NRM YES      
89.          BARYAYANGA ANDREW AJA KABALE MUNICIPALITY KABALE INDEPENDENT   NO    
90.          BARYOMUNSI CHRIS KINKIZI COUNTY EAST KANUNGU NRM YES      
91.          BASEKE FRED NTENJERU COUNTY SOUTH KAYUNGA INDEPENDENT YES      
92.          BATEGEKA LAWRENCE NKOOTO HOIMA MUNICIPALITY HOIMA NRM YES      
93.          BBUMBA SYDA M. NAMIREMBE NAKASEKE NORTH COUNTY NAKASEKE NRM YES      
94.          BEBONA BABUNGI JOSEPHINE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE BUNDIBUGYO NRM YES      
95.          BIGIRWA  NORAH NYENDWOHA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE BULIISA NRM   NO    
96.          BINTU LUKUMU JALIA N. DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE MASINDI NRM YES      
97.          BIRAAHWA MUKITALE STEPHEN ADYEERI BULIISA COUNTY BULIISA INDEPENDENT     ABSTAIN  
98.          BIRUNGI CAROLYN NANYONDO KYAMUSWA COUNTY KALANGALA NRM YES      
99.          BITANGARO SAM KWIZERA BUFUMBIRA COUNTY SOUTH KISORO NRM YES      
100.       BUKENYA MICHEAL IGA BUKUYA COUNTY MUBENDE NRM YES      
101.       BURUNDO MUSINGO MUNGOMA ALEX BULAMBULI COUNTY BULAMBULI NRM YES      
102.       BUSINGYE MARY KAROORO OKURUT DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE BUSHENYI NRM YES      
103.       BUTIME TOM MWENGE CENTRAL COUNTY KYENJOJO NRM YES      
104.       BUTURO NSABA BUFUMBIRA COUNTY EAST KISORO NRM YES      
105.       BWINO FRED KYAKULAGA KIGULU COUNTY NORTH IGANGA NRM YES      
106.       BYABAGAMBI JOHN IBANDA COUNTY SOUTH IBANDA NRM YES      
107.       BYANDALA ABRAHAM JAMES KATIKAMU COUNTY NORTH LUWEERO NRM YES      
108.       BYARUGABA ALEX ISINGIRO COUNTY SOUTH ISINGIRO NRM YES      
109.       BYEKWASO FLAVIA (COL.) UPDF REPRESENTATIVE     YES      
110.       BYIBESHO SAM KISORO MUNICIPALITY KISORO NRM YES      
111.       CENTENARY FRANCO ROBERT KASESE MUNICIPALITY KASESE FDC   NO    
112.       CHEKAMONDO RUKIYA KULANY DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KAPCHORWA NRM YES      
113.       CHEKWEL LYDIA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KWEEN INDEPENDENT YES      
114.       CHELIMO REUBEN PAUL KONGASIS COUNTY BUKWO NRM YES      
115.       CHEMUTAI EVERLYN DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE BUKWO NRM   NO    
116.       CHEPTORIS SAM MANGUSHO KAPCHORWA MUNICIPALITY KAPCHORWA NRM YES      
117.       DHAMUZUNGU  GEOFREY BUDIOPE EAST COUNTY BUYENDE NRM YES      
118.       DIRI BABA MARGARET DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KOBOKO NRM YES      
119.       DRIWARU ZAITUN DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE YUMBE INDEPENDENT YES      
120.       D’UJANGA SIMON GIW OKORO COUNTY ZOMBO NRM YES      
121.       DULU ANGEL MARK ADJUMANI EAST COUNTY ADJUMANI NRM YES      
122.       ECWERU MUSA FRANCIS AMURIA COUNTY AMURIA NRM YES      
123.       EGUNYU NANTUME JANEPHER DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE BUVUMA NRM YES      
124.       EITUNGANANE ESIANGU KENNETH SOROTI COUNTY SOROTI INDEPENDENT   NO    
125.       ELOTU COSMAS DAKABELA COUNTY SOROTI NRM YES      
126.       ETUUKA ISAAC JOAKIN0 UPPER MADI ARUA NRM YES      
127.       FUNGAROO KAPS HASSAN OBONGI COUNTY MOYO FDC   NO    
128.       GAFABUSA  RICHARD MUHUMUZA BWAMBA COUNTY BUNDIBUGYO NRM   NO    
129.       GALABUZI DENNIS SSOZI BUSIRO COUNTY NORTH WAKISO NRM YES      
130.       GONAHASA FRANCIS BARNABAS KABWERI COUNTY KIBUKU FDC   NO    
131.       GUMA GUMISIRIZA DAVID IBANDA COUNTY NORTH IBANDA NRM YES      
132.       GUME FREDRICK NGOBI BULAMOGI NORTH WEST COUNTY KALIRO NRM YES      
133.       IGEME NABETA NATHAN SAMSON JINJA MUNICIPALITY EAST JINJA NRM YES      
134.       IKOJO JOHN BOSCO BUKEDEA COUNTY BUKEDEA NRM YES      
135.       ILUKOR CHARLES KUMI COUNTY KUMI NRM YES      
136.       ISALA ERAGU VERONICA BICHETERO KABERAMAIDO COUNTY KABERAMAIDO NRM YES      
137.       ISANGA MUSUMBA ISAAC BUZAAYA COUNTY KAMULI NRM YES      
138.       KAAHWA TOPHACE BYAGIRA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE HOIMA NRM YES      
139.       KABAFUNZAKI HERBERT RUKIGA COUNTY KABALE NRM YES      
140.       KABAGYENYI ROSE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KISORO NRM YES      
141.       KABAIJE SHEILA MWINE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KIRUHURA NRM YES      
142.       KABAZIGURUKA MICHEAL ANDREW NAKAWA DIVISION KAMPALA FDC   NO    
143.       KAFABUSA WERIKHE MICHAEL BUNGOKHO COUNTY SOUTH MBALE NRM YES      
144.       KAFEERO SSEKITOLEKO ROBERT NAKIFUMA COUNTY MUKONO NRM YES      
145.       KAFUUZI JACKSON KARUGABA KYAKA SOUTH COUNTY KYEGEGWA NRM YES      
146.       KAHUNDE HELEN DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KIRYANDONGO NRM   NO    
147.       KAJARA ASTON PETERSON MWENGE COUNTY SOUTH KYENJOJO NRM YES      
148.       KAJUNGU MUTAMBI ROSETTE CHRISTINE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE MBARARA NRM YES      
149.       KAKOOZA JAMES KABULA COUNTY LYANTONDE INDEPENDENT YES      
150.       KAKOOZA JOSEPH BUWEKULA COUNTY MUBENDE NRM YES      
151.       KALEMBA CHRISTOPHER KAKUUTO COUNTY RAKAI NRM YES      
152.       KALIISA JOVRINE KYOMUKAMA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE IBANDA NRM YES      
153.       KALULE SSENGO EMMANUEL GOMBA EAST COUNTY GOMBA NRM YES      
154.       KALUYA ANDREW KIIZA NAMITEGO KIGULU COUNTY SOUTH IGANGA INDEPENDENT YES      
155.       KAMARA JOHN NIZEYIMANA BUFUMBIRA COUNTY NORTH KISORO NRM YES      
156.       KAMATEEKA JOVAH DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE MITOOMA NRM YES      
157.       KAMUGO PAMELA NASIYO DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE BUDAKA NRM YES      
158.       KAMUNTU EPHRAIM SHEEMA COUNTY SOUTH SHEEMA NRM YES      
159.       KAMUSIIME CAROLINE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE RUKIGA NRM YES      
160.       KAMUSIIME PENTAGON INNOCENT BUTEMBA COUNTY KYANKWANZI NRM YES      
161.       KANGWAGYE STEPHEN BUKANGA COUNTY ISINGIRO NRM YES      
162.       KARUBANGA DAVID KIGOROBYA COUNTY HOIMA NRM YES      
163.       KARUHANGA GERALD KAFUREEKA NTUNGAMO MUNICIPALITY NTUNGAMO INDEPENDENT        
164.       KARUNGI ELIZABETH BEIKIRIZE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KANUNGU NRM        
165.       KASAIJA MATIA BUYANJA COUNTY KIBAALE NRM YES      
166.       KASIBANTE MOSES RUBAGA DIVISION NORTH KAMPALA INDEPENDENT   NO    
167.       KASIRIVU ATWOOKI BALTAZAR  KYAMANYWA BUGANGAIZI WEST COUNTY KIBAALE NRM YES      
168.       KASOLO ROBERT IKI-IKI COUNTY BUDAKA NRM YES      
169.       KASOZI IBRAHIM BIRIBAWA MAKINDYE DIVISION EAST KAMPALA FDC   NO    
170.       KASOZI JOSEPH MUYOMBA BUKOTO COUNTY MID-WEST LWENGO NRM YES      
171.       KASULE ROBERT SEBUNYA NANSANA MUNICIPALITY WAKISO NRM YES      
172.       KASUMBA PATRICK PADDY BUJENJE COUNTY MASINDI NRM YES      
173.       KATALI LOY DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE JINJA NRM        
174.       KATO LUBWAMA PAUL RUBAGA DIVISION SOUTH KAMPALA INDEPENDENT   NO    
175.       KATOTO HATWIB KATERERA COUNTY RUBIRIZI NRM YES      
176.       KATUMBA WAMALA EDWARD (GEN.) UPDF REPRESENTATIVE     YES      
177.       KATUNTU ABDU BUGWERI COUNTY IGANGA FDC   NO    
178.       KATURAMU HOOD KIRIBEDDA PwDs REPRESENTATIVE WESTERN INDEPENDENT YES      
179.       KATUSABE GODFREY BUKONJO COUNTY WEST KASESE FDC   NO    
180.       KATUSHABE RUTH BUKOMANSIMBI NORTH COUNTY BUKOMANSIMBI NRM YES      
181.       KATWESIGYE OLIVER KOYEKYENGA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE BUHWEJU INDEPENDENT YES      
182.       KEMIREMBE PAULINE KYAKA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE LYANTONDE NRM YES      
183.       KESANDE GRACE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE RUBIRIZI NRM YES      
184.       KHAINZA JUSTINE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE BUDUDA NRM   NO    
185.       KIBALYA HENRY. M BUGABULA COUNTY SOUTH KAMULI NRM   NO    
186.       KIBUULE RONALD MUKONO COUNTY NORTH MUKONO NRM YES      
187.       KIIZA MONDAY ERNEST MASINDI MUNICIPALITY MASINDI NRM YES      
188.       KIIZA STELLA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KYEGEGWA INDEPENDENT YES      
189.       KIIZA WINFRED DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KASESE FDC   NO    
190.       KINOBERE HERBERT TOM KIBUKU COUNTY KIBUKU INDEPENDENT YES      
191.       KIPTERIT CHRISTOPHER AKORIKIMOI UPE COUNTY AMUDAT INDEPENDENT YES      
192.       KISA STEPHEN BAKUBALWAYO LUUKA SOUTH COUNTY LUUKA NRM YES      
193.       KISEMBO BASEMERA NOELINE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KIBAALE NRM YES      
194.       KITATTA ABOUD BUKOTO COUNTY WEST LWENGO NRM YES      
195.       KITUTU  KIMONO MARY GORETTI DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE MANAFWA NRM YES      
196.       KIWANDA  GODFREY MITYANA COUNTY NORTH MITYANA NRM YES      
197.       KIWANUKA KEEFA KIBOGA  EAST COUNTY KIBOGA NRM YES      
198.       KIYINGI DEOGATIUS D. GONZAGA BUKOMANSIMBI SOUTH COUNTY BUKOMANSIMBI DP        
199.       KIZIGE MOSES. K BUGABULA COUNTY NORTH KAMULI NRM YES      
200.       KOLUO JOSEPH ANDREW TOROMA COUNTY KATAKWI NRM YES      
201.       KOMAKECH LYANDRO GULU MUNICIPALITY GULU DP   NO    
202.       KOMUHANGI MARGARET DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE NAKASONGOLA NRM YES      
203.       KORETA IVAN (LT. GEN.) UPDF REPRESENTATIVE     YES      
204.       KULAYIGYE FELIX MUTIINI (COL.) UPDF REPRESENTATIVE     YES      
205.       KUMAMA NSAMBA GEORGE WILSON BBAALE COUNTY KAYUNGA NRM YES      
206.       KUNIHIRA AGNES WORKERS REPRESENTATIVES   NRM YES      
207.       KUSASIRA PEACE KANYESIGYE MUBIRU DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE MUKONO NRM YES      
208.       KUTEESA PECOS ONESMUS (MAJ. GEN.) UPDF REPRESENTATIVE     YES      
209.       KUTESA  SAM KAHAMBA MAWOGOLA NORTH COUNTY SSEMBABULE NRM YES      
210.       KWIYUCWINY GRACE FREEDOM DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE ZOMBO NRM YES      
211.       KYAGULANYI SSENTAMU ROBERT KYADONDO EAST WAKISO IND.   NO    
212.       KYAMBADDE AMELIA ANNE MAWOKOTA COUNTY NORTH MPIGI NRM YES      
213.       KYEYUNE HARUNA KASOLO KYOTERA COUNTY RAKAI NRM YES      
214.       LAKOT SUSAN ORUNI (CAPT.) UPDF REPRESENTATIVE     YES      
215.       LAMWAKA CATHERINE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE OMORO NRM YES      
216.       LAMWAKA MARGRET DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KITGUM NRM YES      
217.       LANYERO MOLLY DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE LAMWO NRM YES      
218.       LOKERIS PETER CHEKWII COUNTY (KADAM) NAKAPIRIPIRIT NRM YES      
219.       LOKERIS SAMSON DODOTH EAST COUNTY KAABONG NRM YES      
220.       LOKII JOHN BAPTIST MATHENIKO COUNTY MOROTO NRM YES      
221.       LOKODO SIMON DODOTH WEST COUNTY KAABONG NRM YES      
222.       LOKORU ALBERT TEPETH COUNTY MOROTO NRM YES      
223.       LOKWANG HILLARY IK COUNTY KAABONG NRM YES      
224.       LOWILA C.D OKETAYOT DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE PADER NRM   NO    
225.       LUBEGA MEDARD SSEGGONA BUSIRO COUNTY EAST WAKISO DP        
226.       LUBOGO KENNETH BULAMOGI COUNTY KALIRO NRM YES      
227.       LUFAFA NELSON BUTEMBE COUNTY JINJA NRM YES      
228.       LUGOLOOBI AMOS NTENJERU COUNTY NORTH KAYUNGA NRM YES      
229.       LUKYAMUZI DAVID KALWANGA BUSUJJU COUNTY MITYANA INDEPENDENT   NO    
230.       LUTTAMAGUZI SEMAKULA PAULSON KASANA NAKASEKE SOUTH COUNTY NAKASEKE DP   NO    
231.       LYOMOKI SAM WORKERS REPRESENTATIVES   NRM   NO    
232.       MACHO GEOFFREY BUSIA MUNICIPALITY BUSIA NRM   NO    
233.       MAFABI  ISHMA YOUTH REPRESENTATIVE EASTERN   INDEPENDENT YES      
234.       MAGANDA JULIUS SAMIA BUGWE COUNTY SOUTH BUSIA NRM YES      
235.       MAGYEZI RAPHAEL IGARA COUNTY WEST BUSHENYI NRM YES      
236.       MAKUMBI KAMYA HENRY MITYANA COUNTY SOUTH MITYANA NRM YES      
237.       MANDERA  AMOS BUYAMBA COUNTY RAKAI NRM YES      
238.       MANGUSHO LAWRENCE CHEROP KWEEN COUNTY KWEEN NRM YES      
239.       MASIKA APOLLO BUBULO COUNTY EAST MANAFWA NRM YES      
240.       MASIKO WINFRED KOMUHANGI DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE RUKUNGIRI NRM YES      
241.       MAYENDE STEPHEN DEDE BUKOOLI SOUTH COUNTY NAMAYINGO NRM YES      
242.       MBABAALI MUYANJA BUKOTO COUNTYSOUTH LWENGO NRM YES      
243.       MBABAZI JANEPHER KYOMUHENDO DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KAGADI NRM YES      
244.       MBAJU JACKSON BUSONGORA COUNTY SOUTH KASESE FDC   NO    
245.       MBALIBULHA TABAN KIBAZANGA CHRISTOPHER BUGHENDERA COUNTY BUNDIBUGYO NRM YES      
246.       MBAYO ESTHER MBULAKUBUZA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE LUUKA NRM YES      
247.       MBEIZA MARGARET KISIRA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KALIRO NRM YES      
248.       MBOGO KEZEKIA BUDAKA COUNTY BUDAKA NRM YES      
249.       MBWATEKAMWA GAFFA KASAMBYA COUNTY MUBENDE NRM   NO    
250.       MIGADDE ROBERT NDUGWA BUVUMA ISLANDS COUNTY BUVUMA NRM   NO    
251.       MIREMBE LYDIA DAPHINE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE BUTAMBALA INDEPENDENT YES      
252.       MORIKU JOYCE KADUCU DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE MOYO NRM        
253.       MPUUGA MATHIAS MASAKA MUNICIPALITY MASAKA DP   NO    
254.       MUDUKOI FRED ODUCHU BUTEBO COUNTY PALLISA INDEPENDENT YES      
255.       MUGABE KAHONDA DONONZIO RUHINDA COUNTY MITOOMA NRM YES      
256.       MUGEMA PETER IGANGA MUNICIPALITY IGANGA NRM        
257.       MUGENI MILLY DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE BUTALEJA NRM YES      
258.       MUGOYA KYAWA GASTER BUKOOLI COUNTY NORTH BUGIRI NRM YES      
259.       MUGUME ROLAND RUKUNGIRI MUNICIPALITY RUKUNGIRI FDC   NO    
260.       MUGISA MUHANGA MARGARET BURAHYA COUNTY KABAROLE NRM YES      
261.       MUHEIRWE DANIEL M. BUHAGUZI COUNTY HOIMA NRM YES      
262.       MUHINDO HAROLD TONNY BUKONZO COUNTY  EAST KASESE FDC   NO    
263.       MUKASA JULIUS OPONDO BUJUMBA COUNTY KALANGALA INDEPENDENT   NO    
264.       MUKASA WILSON MURULI BUDYEBO COUNTY NAKASONGOLA NRM YES      
265.       MUKISA ROBINA HOPE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE NAMAYINGO NRM YES      
266.       MUKODA JULIE ZABWE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE MAYUGE INDEPENDENT YES      
267.       MUKULA FRANCIS AGULE COUNTY PALLISA INDEPENDENT YES      
268.       MULINDWA ISAAC SSOZI LUGAZI MUNICIPALITY BUIKWE NRM YES      
269.       MUNYAGWA MUBARAK SSERUNGA KAWEMPE DIVISION SOUTH KAMPALA FDC        
270.       MUSANA ERIC BUYAGA EAST COUNTY KIBAALE NRM YES      
271.       MUSASIZI HENRY ARIGANYIRA RUBANDA COUNTY EAST KABALE NRM YES      
272.       MUSOKE PAUL SEBULIME BUIKWE COUNTY NORTH BUIKWE NRM YES      
273.       MUSOKE ROBERT BUDIOPE WEST COUNTY BUYENDE NRM YES      
274.       MUTEBI DAVID RONNIE BUIKWE COUNTY SOUTH BUIKWE NRM YES      
275.       MUTEBI NOAH WANZALA NAKASONGOLA COUNTY NAKASONGOLA NRM YES      
276.       MUTONYI ROSE MASAABA BUBULO COUNTY WEST MANAFWA NRM YES      
277.       MUTUUZO PEACE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE BUNYANGABU NRM YES      
278.       MUWANGA KIVUMBI MUHAMMAD BUTAMBALA COUNTY BUTAMBALA DP   NO    
279.       MUYANJA JOHNSON SSENYONGA MUKONO COUNTY SOUTH MUKONO NRM   NO    
280.       MUYINGO JOHN CHRYSOSTOM BAMUNANIKA COUNTY LUWEERO NRM YES      
281.       MWESIGE  KASAIJA ADOLF BUNYANGABU COUNTY KABAROLE NRM YES      
282.       MWESIGWA RUKUTANA RUSHENYI COUNTY NTUNGAMO NRM YES      
283.       MWESIGYE FRED NYABUSHOZI COUNTY KIRUHURA NRM YES      
284.       MWIJUKYE FRANCIS BUHWEJU COUNTY BUHWEJU FDC   NO    
285.       MWINE  MPAKA YOUTH REPRESENTATIVE WESTERN   NRM YES      
286.       NABAKOOBA JUDITH NALULE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE MITYANA NRM YES      
287.       NABAYIGA IDAH DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KALANGALA NRM YES      
288.       NABBANJA ROBINAH DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KAKUMIRO NRM YES      
289.       NABULINDO JANE KWOBA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE BUSIA INDEPENDENT   NO    
290.       NAGGAYI NABILAH SEMPALA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KAMPALA FDC        
291.       NAGWOMU MOSES MUSAMBA BUNYOLE EAST COUNTY BUTALEJA NRM YES      
292.       NAIGAGA MARIAM DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE NAMUTUMBA NRM YES      
293.       NAJJUMA SARAH DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE NAKASEKE NRM YES      
294.       NAKATE LILLIAN SEGUJJA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE LUWEERO NRM YES      
295.       NAKAWUNDE SARAH DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE MPIGI NRM   NO    
296.       NAKAYENZE CONNIE GALIWANGO DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE MBALE NRM   NO    
297.       NALULE SAFIA JUUKO PERSONS WITH DISABILITIES   NRM YES      
298.       NAMAYANJA FLORENCE BUKOTO COUNTY EAST MASAKA DP   NO    
299.       NAMBESHE JOHN BAPTIST MANJIYA COUNTY BUDUDA NRM   NO    
300.       NAMOE  STELLA NYOMERA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE NAPAK NRM YES      
301.       NAMUGANZA PERSIS PRINCESS BUKONO COUNTY NAMUTUMBA INDEPENDENT YES      
302.       NAMUGWANYA BENNY BUGEMBE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE MUBENDE NRM YES      
303.       NAMUJJU CISSY DIONIZIA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE LWENGO NRM YES      
304.       NAMUKHULA GRACE WATUWA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE NAMISINDWA NRM YES      
305.       NAMUYANGU KACHA JENIPHER DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KIBUKU NRM YES      
306.       NANDALA MAFABI NATHAN  JAMES BUDADIRI COUNTY  WEST SIRONKO FDC   NO    
307.       NANKABIRWA ANN MARIA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KYANKWANZI NRM YES      
308.       NANKABIRWA RUTH SENTAMU DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KIBOGA NRM YES      
309.       NANSUBUGA ROSEMARY SENINDE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE WAKISO NRM YES      
310.       NANTABA IDAH ERIOS DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KAYUNGA INDEPENDENT        
311.       NANYONDO VERONICA NAMAGANDA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE BUKOMANSIMBI DP   NO    
312.       NAUWAT ROSEMARY DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE AMUDAT INDEPENDENT YES      
313.       NAYEBALE SYLIVIA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE GOMBA NRM YES      
314.       NDAMIRA CATHELINE ATWAKIIRE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KABALE NRM YES      
315.       NDEEZI ALEX PERSONS WITH DISABILITIES   NRM YES      
316.       NGABIRANO CHARLES RWAMPARA COUNTY MBARARA NRM YES      
317.       NINSIIMA BOAZ KASIRABO KOOKI COUNTY RAKAI NRM YES      
318.       NIRINGIYIMANA JAMES RUUGI KABERUKA KINKIZI COUNTY WEST KANUNGU NRM   NO    
319.       NIWAGABA WILFRED NDORWA COUNTY EAST KABALE INDEPENDENT        
320.       NOKRACH WILSON WILLIAM PwDs NORTHERN INDEPENDENT YES      
321.       NSAMBA OSHABE PATRICK KASSANDA COUNTY NORTH MUBENDE NRM   NO    
322.       NSEREKO MUHAMMAD KAMPALA CENTRAL DIVISION KAMPALA INDEPENDENT   NO    
323.       NSUBUGA SIMEO KASSANDA COUNTY SOUTH MUBENDE NRM YES      
324.       NTENDE ROBERT BUNYA COUNTY SOUTH MAYUGE INDEPENDENT YES      
325.       NYAKECHO ANNET TORORO NORTH COUNTY TORORO INDEPENDENT YES      
326.       NYIIRA ZERUBABEL MIJUMBI BURULI COUNTY MASINDI NRM YES      
327.       NZOGHU MUSABE WILLIAM BUSONGORA COUNTY NORTH KASESE FDC   NO    
328.       OBALOKER ONEK HILARY LAMWO COUNTY LAMWO NRM YES      
329.       OBIGA MARIO KANIA TEREGO EAST COUNTY ARUA NRM YES      
330.       OBOTH MARKSONS JACOB WEST BUDAMA COUNTY SOUTH TORORO INDEPENDENT YES      
331.       OBUA DENIS HAMSON AJURI COUNTY ALEBTONG NRM YES      
332.       OCEN PETER KOLE SOUTH COUNTY KOLE INDEPENDENT   NO    
333.       OCHEN JULIUS KAPELEBYONG COUNTY AMURIA INDEPENDENT   NO    
334.       ODONGA OTTO ARUU COUNTY PADER FDC   NO    
335.       ODONGO JEJE ABUBAKHAR ORUNGO COUNTY AMURIA NRM YES      
336.       ODUR JACK LUTANYWA KIBANDA SOUTH COUNTY KIRYANDONGO NRM YES      
337.       ODUR JONATHAN ERUTE COUNTY SOUTH LIRA UPC        
338.       OGAMA ALLI ISMAIL LOWER MADI COUNTY ARUA NRM YES      
339.       OGENGA LATIGO MORRIS WODAMIDA AGAGO NORTH COUNTY AGAGO FDC   NO    
340.       OGONG FELIX OKOT DOKOLO SOUTH COUNTY DOKOLO NRM   NO    
341.       OGUZU LEE DENIS MARACHA COUNTY MARACHA FDC   NO    
342.       OGWANG PETER USUK COUNTY KATAKWI NRM YES      
343.       OKABE PATRICK SERERE COUNTY SERERE NRM YES      
344.       OKELLO ANTHONY KIOGA COUNTY AMOLATAR NRM YES      
345.       OKELLO BONNY DESALES KOLE NORTH COUNTY KOLE NRM YES      
346.       OKELLO.P CHARLES ENGOLA MACODWOGO OYAM COUNTY NORTH OYAM NRM YES      
347.       OKIN P.P. OJARA CHUA WEST COUNTY KITGUM INDEPENDENT   NO    
348.       OKORI-MOE JANET GRACE AKECH DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE ABIM NRM YES      
349.       OKOT PETER TOCHI COUNTY GULU DP   NO    
350.       OKUMU RONALD REGAN ASWA COUNTY GULU INDEPENDENT   NO    
351.       OKUPA ELIJAH KASILO COUNTY SERERE FDC   NO    
352.       OKWIR SAMUEL MOROTO COUNTY ALEBTONG INDEPENDENT YES      
353.       OLANYA GILBERT KILAK SOUTH COUNTY AMURU FDC   NO    
354.       OLEGA ASHRAF NOAH ARINGA COUNTY YUMBE NRM YES      
355.       OMONY OSCAR YOUTH REPRESENTATIVE NORTHERN   NRM YES      
356.       BIYIKA LAWRENCE SONGA ORA COUNTY ZOMBO NRM YES      
357.       ONGALO-OBOTE CLEMENT KENNETH KALAKI COUNTY KABERAMAIDO NRM YES      
358.       ONGIERTHO EMMANUEL JOR JONAM COUNTY NEBBI FDC   NO    
359.       ONYANGO GIDEON SAMIA BUGWE COUNTY NORTH BUSIA INDEPENDENT YES      
360.       ONZIMA GODFREY ARINGA NORTH COUNTY YUMBE NRM YES      
361.       OPOLOT ISIAGI PATRICK KACHUMBALA COUNTY BUKEDEA NRM YES      
362.       OPOLOT JACOB RICHARDS PALLISA COUNTY PALLISA INDEPENDENT YES      
363.       OROT ISMAEL KANYUM COUNTY KUMI NRM YES      
364.       ORYEM HENRY OKELLO CHUA EAST COUNTY KITGUM NRM YES      
365.       OSEGGE ANGELLINE ASIO DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE SOROTI FDC   NO    
366.       OSEKU RICHARD ORIEBO KIBALE COUNTY PALLISA NRM YES      
367.       OSORU MOURINE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE ARUA NRM YES      
368.       OTHIENO OKOTH RICHARD WEST BUDAMA COUNTY NORTH TORORO NRM YES      
369.       OTTO EDWARD MAKMOT AGAGO COUNTY AGAGO INDEPENDENT YES      
370.       OULA GEORGE INNOCENT (BRIG.) UPDF REPRESENTATIVE     YES      
371.       OUMA GEORGE ABOTT BUKOOLI ISLAND COUNTY NAMAYINGO NRM YES      
372.       OYET SIMON NWOYA COUNTY NWOYA FDC   NO    
373.       RUHUNDA ALEX FORT PORTAL MUNICIPALITY KABAROLE NRM   NO    
374.       RWABUSHAIJA MARGARET.N WORKERS REPRESENTATIVES   INDEPENDENT YES      
375.       RWABWOGO SYLVIA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KABAROLE NRM   NO    
376.       RWAKIMARI BEATRICE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE NTUNGAMO NRM YES      
377.       RWAKOOJO ROBINA GUREME GOMBA WEST COUNTY GOMBA NRM YES      
378.       RWAMIRAMA BRIGHT KANYOTORE (Lt. Col.) ISINGIRO COUNTY NORTH ISINGIRO NRM YES      
379.       RWEMULIKYA IBANDA NTOROKO COUNTY NTOROKO NRM YES      
380.       SABIITI DENIS RUBANDA COUNTY WEST KABALE NRM   NO    
381.       SEBAGGALA ABDULATIF SENGENDO KAWEMPE DIVISION NORTH KAMPALA INDEPENDENT   NO    
382.       SEGUYA LUBYAYI JOHN BOSCO MAWOKOTA COUNTY SOUTH MPIGI NRM YES      
383.       SEKINDI AISHA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KALUNGU NRM YES      
384.       SEMATIMBA PETER SIMON BUSIRO COUNTY SOUTH WAKISO NRM YES      
385.       SILWANY SOLOMON BUKOOLI COUNTY CENTRAL BUGIRI NRM YES      
386.       SIZOMU GERSHOM RABBI WAMBEDE BUNGOKHO COUNTY NORTH MBALE FDC   NO    
387.       SOYEKWO KENNETH TINGEY COUNTY KAPCHORWA INDEPENDENT YES      
388.       SSEBIKAALI YOWEERI JOEL NTWETWE COUNTY KYANKWANZI NRM YES      
389.       SSEKABIITO JOSEPH MAWOGOLA COUNTY SSEMBABULE NRM YES      
390.       SSEKANDI EDWARD KIWANUKA BUKOTO COUNTY CENTRAL MASAKA NRM YES      
391.       SSEKIKUBO THEODORE LWEMIYAGA COUNTY SSEMBABULE NRM   NO    
392.       SSEMBATYA EDWARD NDAWULA KATIKAMU COUNTY SOUTH LUWEERO NRM YES      
393.       SSEMPALA KIGOZI EMMANUEL MAKINDYE-SSABAGABO MUNICIPALITY WAKISO DP   NO    
394.       SSEMPIJJA VINCENT BAMULANGAKI KALUNGU COUNTY EAST KALUNGU NRM YES      
395.       SSEMUJJU IBRAHIM KIRA MUNICIPALITY WAKISO FDC        
396.       SSEMULI ANTHONY MUBENDE MUNICIPALITY MUBENDE NRM   NO    
397.       SSENTONGO ROBINAH NAKASIRYE DISTRICT WOMAN REPRENTATIVE KYOTERA DP   NO    
398.       SSEWANYANA ALOIZIOUS ALLAN MAKINDYE DIVISION WEST KAMPALA DP        
399.       SSEWUNGU JOSEPH GONZAGA KALUNGU COUNTY WEST KALUNGU DP   NO    
400.       SUUBI KYINYAMATAMA JULIET .K DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE RAKAI NRM YES      
401.       TAAKA  AGNES WEJULI DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE BUGIRI NRM YES      
402.       TABAN IDI AMIN KIBANDA NORTH CONSTITUENCY KIRYANDONGO NRM YES      
403.       TAKIRWA FRANCIS (BRIG.) UPDF REPRESENTATIVE     YES      
404.       TAYEBWA  THOMAS RUHINDA NORTH COUNTY MITOOMA NRM YES      
405.       TIMUZIGU KAMUGISHA MICHAEL KAJARA COUNTY NTUNGAMO NRM   NO    
406.       TINKASIIMIRE  BARNABAS BUYAGA WEST COUNTY KIBAALE NRM   NO    
407.       TUMUHEIRWE FRED TURYAMUHWEZA RUJUMBURA COUNTY RUKUNGIRI FDC   NO    
408.       TUMURAMYE GENENSIO KASHONGI COUNTY KIRUHURA NRM YES      
409.       TUMUSIIME ROSEMARY BIKAAKO ENTEBBE MUNICIPALITY WAKISO NRM YES      
410.       TUMWEBAZE FRANK KAGYIGYI KIBALE EAST COUNTY KAMWENGE NRM YES      
411.       TUMWESIGYE ELIODA SHEEMA COUNTY NORTH SHEEMA NRM YES      
412.       TUMWINE ANNE MARY DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE NTOROKO INDEPENDENT YES      
413.       TUMWINE ELLY  TUHIRIRWE (GEN.) UPDF REPRESENTATIVE     YES      
414.       TURYAHIKAYO KEBIRUNGI MARY PAULA RUBABO COUNTY RUKUNGIRI NRM YES      
415.       TUSIIME MICHAEL MBARARA MUNICIPALITY MBARARA NRM YES      
416.       TWESIGYE JOHN NTAMUHIIRA BUNYARUGURU COUNTY RUBIRIZI NRM YES      
417.       TWESIGYE NATHAN ITUNGO KASHARI SOUTH COUNTY MBARARA NRM YES      
418.       TWINAMASIKO ONESIMUS BUGANGAIZI EAST COUNTY KIBAALE INDEPENDENT YES      
419.       WAIRA KYEWALABYE MAJEGERE S.J BUNYA COUNTY EAST MAYUGE INDEPENDENT YES      
420.       WAKABI PIUS BUGAHYA COUNTY HOIMA NRM     ABSTAIN  
421.       WALUSWAKA JAMES BUNYOLE WEST COUNTY BUTALEJA NRM YES      
422.       WAMALA NAMBOZO FLORENCE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE SIRONKO NRM YES      
423.       WALYOMU MUWANIKA MOSES KAGOMA COUNTY JINJA NRM YES      
424.       WAMANGA WAMAI JACK MBALE MUNICIPALITY MBALE FDC        
425.       WAMUKUYU MUDIMI ELGON COUNTY BULAMBULI NRM YES      
426.       WATENGA GODFREY NABUTANYI LUTSESHE COUNTY BUDUDA INDEPENDENT YES      
427.       WATONGOLA REHEMA TIWUWE KAMULI MUNICIPALITY KAMULI NRM YES      
428.       WEKOMBA SARAH NAMBOZO DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE BULAMBULI INDEPENDENT YES      
429.       WOBOYA VICENT BUDADIRI COUNTY EAST SIRONKO NRM YES      
430.       YAGUMA WILBERFORCE KASHARI NORTH COUNTY MBARARA NRM YES      
431.       YERI OFWONO  APOLLO TORORO MUNICIPALITY TORORO NRM YES      
432.       ZAAKE FRANCIS MITYANA MUNICIPALITY MITYANA INDEPENDENT   NO    
433.       MAWANDA MICHEAL IGARA COUNTY EAST NTUNGAMO INDEPENDENT YES      
434.       OULANYAH JACOB L’OKORI OMORO COUNTY GULU NRM        
TOTAL VOTES 317 97 2  

 

VACANT SEATS

  1. IGARA COUNTY EAST, BUSHENYI DISTRICT

Comments

comments

Also Read:  Parliament resumes with debate on the Constitution Amendment Bill
3 recommended
comments icon 0 comments
bookmark icon

Leave a Reply

Did you like it?

Share this with your friends.